Poniżej wpisz imię (np. "piotra", "weroniki") dla którego daty imienin chcesz wyszukać.

Imieniny Magdaleny

Imieniny Magdaleny wypadają w następujące dni:

13 Maj,

27 Maj,

29 Maj,

1 Czerwiec,

27 Czerwiec,

22 Lipiec,

17 Październik.

Magdalena jest imieniem żeńskim pochodzenia biblijnego. Pojawia się jako przydomek Marii Magdaleny, jak nazwana została Maria z Magdali. Magdala to aramejska nazwa miejscowości położonej nieopodal jeziora Genezaret, w pobliżu izraelskiego miasta Tyberiada.

Święte i błogosławione

Św. Maria Magdalena to według Biblii kobieta, która towarzyszyła Jezusowi i 12 apostołom. Przyłączyła się do nich po tym, jak Chrystus wypędził z niej siedem złych duchów. W nauce Kościoła katolickiego przez wiele wieków utożsamiano ją z cudzołożnicą z Ewangelii św. Łukasza.

Warto wiedzieć, że imieniem Magdalena identyfikowane jest 9 męczennic koreańskich, kanonizowanych 6 maja 1984 roku przez Jana Pawła II w grupie 103 męczenników koreańskich.

Języki obce i zdrobnienia

Imię Magdalena, jako dość długie, na ogół jest używane w Polsce w formie Magda. Co ciekawe, imię to pomimo bycia zdrobnieniem funkcjonuje także jako osobne imię. Bardzo podobna sytuacja występuje w przypadku nieco mniej popularnego zdrobnienia – Lena.

Inne zdrobnienia Magdaleny to Madzia, Magdzia, Magdalenka, Magdusia.

Jeżeli chodzi o języki obce, imię Magdalena ma bardzo podobną pisownię i brzmienie w niemal wszystkich językach powszechnego użycia w Europie i nie tylko. Inaczej natomiast formułuje się zdrobnienia i formy potoczne. Różnice w pełnym imieniu mogą występować w pojedynczych literkach jak np. czeska i słowacka Magdaléna. Nieco inną postać imię ma w Anglii i Francji, gdzie najbardziej powszechną formą jest Madeline, choć i tam znana jest forma tego imienia taka jak w Polsce.

Historia imienia w Polsce

W Polsce z imieniem Magdalena po raz pierwszy zetkniemy się już w czasach średniowiecznych. Na przestrzeni wieków znane były takie jego formy jak Magdalana, Magdalina, Madlena, Mandalena czy Maga. Jedyną formą, która przetrwała do czasów współczesnych jest Magdalena, ale w innych językach fukcjonują formy podobne do naszych form średniowiecznych jak np. angielska Madeleine czy Madeline.

Popularność w ujęciu demograficznym

Magdalena piastuje 10 miejsce wśród imion żeńskich pod względem ilości noszących je pań z wynikiem 431 025 (Styczeń 2017). W 1991 roku Magdalena zajęła 4 miejsce pod względem najchętniej nadwanych imion dla dziewczynek z rezultatem 12 034 (niemal 2,2% z wszystkich dzieci urodzonych w tym roku). Wyżej notowane były tylko Anna, Katarzyna i Paulina. Na ochrzczenie swojej pociechy imieniem Magdalena w 2000 roku zdecydowało się 4815 małżeństw. Bezględnie oznacza to niemal trzykrotny spadek popularności względem okresu dekadę wcześniej, ale biorąc pod uwagę, że rok milenijny przyniósł w naszym kraju 378 348 wszystkich urodzeń, 1,27% z wszystkich dzieci otrzymało na imię Magdalena. Oznacza to spadek o 0,93 puktu procentowego, czyli niespełna 43% względem roku '91. Według statystyk obejmujących 2016 rok, imię Magdalena otrzymały 1734 dziewczynki, czyli 0,45% wszystkich dzieci urodzonych tego roku. Było to 31 nachętniej nadawane imię żeńskie, a 69 w ogóle (uwzględniając także imiona nadane chłopcom).

Literatura

Magdalena Brzeska - główna bohaterka Emancypantek (1894) Bolesława Prusa. Jest młodą dziewczyną z niewielkiej miejscowości, która przedkłada dobro innych nad własne. Gdy popada w kłopoty finansowe jej życie zacznie się od początku...

Miejscowość Magdalenka

Pochodzące od imienia Magdalena zdrobnienie Magdalenka jest nazwą miejscowości pod Warszawą, która zasłynęła za sprawą głóśnej sprawy kryminalnej z 2003r. W jednym z domów zabarykadowało się dwóch przestępców, którzy walczyli z policją z wykorzystaniem broni palnej i ładunków wybuchowych. Podczas akcji śmierć poniosło dwóch antyterrorystów, a siedemnastu zostało rannych. Sprawa ta odbiła się szerokim echem w przestrzeni publicznej, poddano pod wątpliwosć skuteczność procedur i sprawność dowódczą służb. Akcja przedstawiona jest m.in. w serialach "Kryminalni" i "Pitbull". W Magdalence końcem lat 90-tych XX wieku prowadzone były także rozmowy przy okrągłym stole pomiędzy władadzami PRL, a członkami NSZZ "Solidarność".

Popularne osoby

Przykładami znanych współcześnie osób, noszących imię Magdalena, mogą być: etyk i filozof Magdalena Środa, piosenkarka Magdalena Umer, aktorka Magdalena Stużyńska, dziennikarka Magdalena Mołek oraz modelka i aktorka Magdalena Mazur.

Z imiennika

Liczbą Magdaleny jest 9, a jej znak zodiaku to Skorpion. Planetą opiekującą się Magdaleną jest Mars. Dziewiątka to liczba ludzi podążających za wewnętrznymi pragnieniami, którzy potrafią porzucić bezpieczeństwo i rady otoczenia na rzecz realizacji własnych marzeń. Społeczne konwenanse ich ograniczają. Magdaleny są szczególnie wrażliwe na bodźce, potrafią wyczuć emocje, których inni ludzie nie dostrzegają i dlatego są dobrymi przyjaciółmi. Magdaleny nie dzielą swojego życia na sfery, nie mają na ogół wąskich horyzontów. Interesują się zarówno sprawami życia doczesnego (pieniądze, moda, relacje z ludźmi) jak i sferą duchową i artystyczną. Znakiem zodiaku, który najbardziej pasuje do imienia Magdalena jest Skorpion, ale także Lwy i Ryby, najlepiej urodzone końcem Marca. Najmniej odpowiednim partnerem Magdalena będzie dla Panien, Byków, Raków i Koziorożców. Strzelców z kolei może rozpraszać i powodować, że nie będą potrafili skupić się w swoim życiu na jednej rzeczy.