Poniżej wpisz imię (np. "piotra", "weroniki") dla którego daty imienin chcesz wyszukać.

Małgorzata jest imieniem pochodzenia greckiego, oznaczającego pierwotnie "perłę". Słowo to miało jednak podobne brzmienia i znaczenia na przykład w języku perskim i sanskrycie, więc dokładna etymologia nie jest do końca znana. Do Polski imię dotarło dość wcześnie i już w średniowieczu musiało być bardzo popularne o czym świadczą ówczesne dokumenty. Możemy w nich odnaleźć formy Margrzeta (1382), Margorzata (1393), Margarzeta (1394), Margorzeta (1397), Małgorzata, Małgorzeta (1422) oraz Margarzata (1425). W XVII wieku imię nie było już tak chętnie nadawane nowonarodzonym dziewczynkom, a w XIX w. uchodziło nawet za staromodne. Drugą młodość "Małgorzata" odzyskała po II wojnie światowej tj. w drugiej połowie XX w. i do dziś jest bardzo popularnym imieniem.

Statystyki demograficzne

Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji , w 2016 roku w naszym kraju żyło niespełna 590 tysięcy Małgorzat, co plasuje to imię na czwartym miejscu wśród imion żeńskich co do popularności. Mimo tak dużej sławy, liczba nowonarodzonych dzieci ochrzczonych tym imieniem systematycznie maleje. W 1990r. powitaliśmy 6714 Małgorzat, a dziesięć lat później, w roku 2000 już tylko 1593. Przez dekadę imię to zanotowało zatem ponad 75% spadek. W 2016 roku imię Małgorzata nadano 1073 dzieciom.

Jak inaczej mówimy na Małgorzatę?

Małgorzata to inaczej Gosia, Gośka, Gocha, Małgosia, Małgośka, Małgorzatka. W niektórych rejonach Polski funkcjonuje także forma Małgoś.

Małgorzata w innych kulturach

Imię Małgorzata jest znane w wielu krajach europejskich. W Anglii funkcjonują formy Margaret, Margery, Margory, Marjorie, Marjory. W Niemczech Małgorzata znana jest jako Margareta, Margarete, Margarethe, Margarita, Margret, Greta, Grethe, Grete. We Włoszechpowszechne są dwie formy tego imienia: Margherita oraz Rita. We Francji spotkać możemy formę Marguerite, a w Hiszpanii i w Rosji Margarita. Imię popularne jest także na Białorusi, Litwie, Ukrainie, Słowacji i w Czechach.

Święte i błogosławione

Świętych i błogosławionych Małgorzat jest około dwudziestu, a wśród nich najczęściej wymienianymi postaciami są św. Małgorzata Szkocka, która słynęła z działalności dobroczynnej, Małgorzata Węgierska i św. Małgorzata Maria Alacoque. Kalendarz upamiętnia również Małgorzatę Bourgeoys, męczennicę Małgorzatę Pole, bł. Małgorzatę Lotaryńską oraz Małgorzatę Ward.

Małgorzata Węgierska

Jej ojcem był król Węgier Bela IV. Jeszcze przed narodzinami została poświęcona Bogu w ramach wdzięczności za uratowanie ojczyzny przed inwazją Tatarów. Gdy miała cztery lata została oddana pod opiekę siostrom dominikankom. W późniejszym okresie chciano za wszelką cenę wydać Małgorzatę za mąż i zwolnić ze ślubów złożonych Zakonowi, ale ta odmówiła. Mimo szlachetnego pochodzenia, Małgorzata nie stroniła od prac fizycznych i służenia ludziom. W wieku zaledwie 10 lat trafiła do klasztoru na wyspie Lepri, początkowo jako internistka, by wkrótce zostać siostrą zakonną. Małgorzata nie wsławiła się pojedynczym czynem, lecz całym swoim żywotem - surowym, ascetycznym, a co najważniejsze - służebnym wobec innych ludzi, szczególnie wobec chorych i cierpiących. Małgorzata zmarła w 1270r. w wieku 28 lat. Współcześnie wyspa Lepri znana jest jako wyspa św. Małgorzaty.

Małgorzata Szkocka

Urodziła się w 1046 roku na Węgrzech gdzie mieszkała przez 11 lat. Kiedy rządy w Anglii objął jej kuzyn Edward Wyznawca, wraz z ojcem Edwardem Wygnańcem powróciła do Anglii. Miało to miejsce w roku 1057. Za sprawą śmierci kuzyna w 1066r. Małgorzata znów została zmuszona do opuszczenia kraju. Ucieczka zakończyła się niepowodzeniem, ponieważ statek, którym Małgorzata podróżowała wraz z rodzeństwem i matką rozbił się u wybrzeży Szkocji. W 1070r. Małgorzata wyszła za mąż za króla Szkocji Malcolma III z którym miała 6 synów i 2 córki. Kościół Katolicki wspomina Małgorzatę, ponieważ zasłużyła się ona w szerzeniu wiary, oświaty i kultury. Jej mąż nie potrafił pisać, nie znał także wiary chrześcijańskiej. Małgorzata modliła się by odnalazł Boga, uczyła go jak się modlić i czynić dobro wobec ubogich. Za sprawą działalności Małgorzaty wprowadzono w Szkocji reformy kościelne. Wiodła życie skromne, opiekowała się biednymi i pokrzywdzonymi. Na zamku dach nad głową znaleźli bezdomni oraz sieroty. Małgorzata nie zasiadała do posiłku dopóki wcześniej ich nie nakarmiono. Małgorzata zmarłą w 1093 roku. Jej grób stał się celem dla pielgrzymujących. Miejsce gdzie rozbił się statek z uciekinierami nosi współcześnie nazwę "Nadziei świętej Małgorzaty" (St Margaret's Hope). Nieopodal znajduje się pamiątkowa skała.

Małgorzaty znane z historii

Wśród kobiet imieniem Małgorzata na kartach historii zapisało się kilka ważnych postaci, takich jak: księżna Snowdon Małgorzata, władczyni Danii, Szwecji i Norwegii Małgorzata I, królowa Danii Małgorzata II, królowa Szkocji Małgorzata Tudor, a także królowa Nawarry Małgorzata. Wśród polskich rodów królewskich mamy dwie Małgorzaty: trzecią żonę króla Przemysła II oraz drugą żonę Ludwika Węgierskiego.

Współcześnie znane kobiety imieniem Małgorzata

Małgorzata Braunek – aktorka,

Małgorzata Dydek – siatkarka,

Małgorzata Foremniak – aktorka,

Małgorzata Ostrowska - piosenkarka,

Małgorzata Musierowicz - pisarka,

Margaret Thatcher – brytyjska polityk,

Margaret Mitchell – amerykańska pisarka,

Margaret Mead – amerykańska antropolog kulturowa,

Greta Garbo – szwedzka aktorka,

Margot Fonteyn – brytyjska baletnica,

Margarethe von Trotta – niemiecka aktorka i reżyserka.

Postacie fikcyjne imieniem Małgorzata

Tytułowa postać z bajki "Jaś i Małgosia" autorstwa braci Grimm.

Bohaterka powieści "Mistrz i Małgorzata" autorstwa rosyjskiego pisarza Michaiła Bułkahowa.

Bohaterka dramatu Faust autorstwa Johanna Wolfganga Goethego.

Maggie Simpson – postać z serialu animowanego "Simpsonowie".

Przysłowia

O związku kulturowym imienia Małgorzata z naszym krajem świadczy istnienie licznych przysłów, z których wiele zostało już zapomnianych. Niektóre z nich przytaczamy poniżej:

  • Jaka Małgorzatka, takie będzie pół latka.
  • Ze świętą Małgorzatą zaczyna się lato.
  • Święta Małgorzata zapowiada środek lata.

Ciekawostki

Legenda głosi, że pierwsza pizza powstała w roku 1889, gdy do Neapolu miała przyjechać królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka wraz z mężem. Na jej cześć tamtejszy kucharz przygotował specjalną potrawę, która potem została nazwana jej imieniem – międzynarodowa nazwa Margherita oznacza po włosku Małgorzatę właśnie. Od tamtej pory aż po dziś dzień jest to nazwa najprostszej i najpopularniejszej na świecie odmiany pizzy.