Poniżej wpisz imię (np. "piotra", "weroniki") dla którego daty imienin chcesz wyszukać.

Imieniny Krzysztofa

Imieniny Krzysztofa wypadają w następujące dni:

2 Marzec,

15 Marzec,

25 Lipiec.

25 lipca to najpopularniejszy dzień, w którym imieniny obchodzą mężczyźni o imieniu Krzysztof. Jednak nie jest to jedyna data, kiedy wspominamy świętego katolickiego o tym właśnie imieniu.

Pochodzenie

Imię Krzysztof pochodzi z języka greckiego i wywodzi się od słowa oznaczającego w wolnym tłumaczeniu "niosący Chrystusa", co przez niektórych interpretowane jest dosłownie, natomiast niektórzy twierdzą, że można to również rozumieć jako "przynoszący Chrystusa" lub nawet "noszący Chrystusa w sobie", czyli wyznający Chrystusa, wierzący w niego, ufający jego nauczaniu. Mimo greckiego pochodzenia, imię to przywędrowało do naszego kraju w łacińskiej formie Christophorus.

W starożytnej Grecji imieniem tym, a w zasadzie należałoby powiedzieć – określeniem – nazywano ludzi nawróconych, którzy gorliwie wyznawali religię chrześcijańską. Do Polski imię to przyszło wraz z nową religią, czyli w pewnym sensie tuż po chrzcie Polski, jest znane w naszym kraju także pod wieloma innymi odpowiednikami, takimi jak: Krystek, Krzyst, Krzysztopór. Warto wiedzieć, że imię Krzysztof jest jednym z najpopularniejszych w naszym kraju i zajmuje na liście 8. miejsce pod względem ilości posiadających je mężczyzn.

Imię Krzysztof było często nadawane dzieciom w XVI i XVII-wiecznej Polsce. W kolejnych latach stało się mało powszechne, jednak moda na Krzyśków wróciła w XX wieku, a popularność tego imienia utrzymuje się po dzień dzisiejszy. Jak wspomniano wyżej, jest jednym z najpopularniejszych imion męskich w Polsce. Niektóre polskie nazwiska wywodzą się od imienia Krzysztof, a są to m.in. Krzysztofiak, Krzysztoń czy Krzyszkowski, Krzysz czy Krzyszewski.

Jak inaczej mówimy na Krzysztofa?

Formy pochodne to: Krzysiek, Krzysio, Krzyś, Krzych.

Św. Krzysztof

Osoba św. Krzysztofa kojarzona jest ze słynnym obrazem, na którym niesie na ramionach małego Jezusa. W istocie święty ten żył w trzecim wieku naszej ery, prawdopodobnie urodził się w Licji i tam też zmarł około 250 roku naszej ery. Był to męczennik, jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli.

Różne źródla donoszą, iż imieniem jakie ofiarowali mu rodzice było Reprobus, czyli odrażający. Powodem takiego stanu rzeczy miał być jego niezgrabny wygląd, duża głowa o nieludzkim ksztalcie, duży wzrost i potężne ciało. Jego gabaryty przekładały się na niespotykaną siłę fizyczną. Pełnił służbę u władcy swoich rodzinnych stron, gdy dowiedział się, że ten boi się szatana, służył jemu. Ostatecznie postanowił służyć Chrystusowi, którego bał się sam szatan. Przyjął od Jezusa chrzest i celem odkupienia grzechów zamieszkał nad Jordanem, by pomagać ludziom przeprawiać się przez rwącą rzekę.

Pewnego razu Reprobus usłyszał prośbę małego chłopca o przeprawę na drugi brzeg. Olbrzym wziął go więc na swoje barki i począł iść przez rzekę. W miarę upływającej drogi czuł coraz większy trud, jakby dziecko przybieralo gwałtownie na wadze. Wytrwał jednak w swoim wysiłku i odprawił dziecko na ląd. Zaciekawiony zaistniałą sytuacją zapytał się chłopca kim jest. Ten miał mu odeprzeć, że imię jego jest Jezus, a dźwigając go, dźwigał cały świat. To właśnie wtedy Reprobus został ochrzczony Christophoros’em, czyli niosącym Chrystusa. Niektóre legendy głoszą, że Jezus uczynił Krzysztofa normalnym człowiekiem, wybawiając go od jego brzydoty.

Inne legendy głoszą, że Krzysztof został pewnego razu wtrącony do lochu i torturowany przez cesarza Deceusza. Żołnierze obawiali sięKrzysztofa ze względu na jego posturę i siłę, dlatego pojmanie go było nie lada sztuką. Widząc z jaką godnością Krzysztof znosi tortury, wielu ludzi się nawróciło. Mimo iż był atakowany strzałami, nie imały się go one, zatrzymując w powietrzu lub odbijając od skóry. Ostatecznie Krzysztof po wielu godzinach ostrzału padł z wycieńczenia na ziemię i zostal ścięty.

Św. Krzysztof jest dziś najbardziej znany jako patron kierowców i zawodów związanych z transportem. Nie trudno się domyślić, że jest tak za sprawą roli jaką sprawowal Krzysztof w ramach pokuty na rzece Jordan. Św. Krzysztof jest też patronem miasta Wilno, a jego oblicze widnieje na herbie miasta.

Imię Krzysztof za granicą

Nietrudno zgadnąć, że imię tak popularne ma swoje odpowiedniki praktycznie na całym świecie. W łacinie brzmiało ono niegdyś Christophorus, w języku angielskim jest dziś popularne jako Chris, z kolei w Finlandii brzmi ono Kristofer lub Risto. W Niemczech jest to Christoph, w Hiszpanii Cristobal lub Cristoval, na litwie Kristupas, w Czecahch Krystof, a we Włoszech Cristoforo.

Imię to ma swoje odpowiedniki także w innych językach, zarówno południowych, jak i północnych. Nosili je między innymi królowie Danii, Norwegii i Szwecji, a także książę Wirtembergii. Nie ulega wątpliwości, że w Polsce jest ono bardzo powszechne i dobrze znane.

Krzysztof w literaturze

Krzysztof Cedro z powieści "Popioły" i dramatu "Turoń" Stefana Żeromskiego.

Krzysztof ze "Zmowy nieobecnych" Marii Kuncewiczowej.

Jan Krzysztof z powieści Romaina Rollanda o tym samym tytule.

Krzyś z "Kubusia Puchatka".

Znane osoby o imieniu Krzysztof w Polsce

W czasach średniowiecza imię Krzysztof nosiło dwóch Radziwiłłów – starszy o przydomku Piorun, który nadany został mu za sposób prowadzenia działań na polu bitwy oraz młodszy, który był synem Pioruna.

Imieniem Krzysztof został ochrzczony polski, nieżyjący już reżyser Krzysztof Kieślowski, autor filmów takich jak Podwójne życie Weroniki czy trylogii Trzy Kolory. Kieślowski był doceniany nie tylko w kraju, ale także na arenie europejskiej m.in. Europejską Nagrodą Filmową Felix i złotym Lwem.

Innym polskim reżyserem posługującym się tym imieniem jest Krzysztof Krauze, który na swoim koncie ma filmy takie jak Dług, Mój Nikifor, Plac Zbawiciela czy Papusza. Dwa razy nagrodzony Złotymi Lwami, czterokrotnie Orłami Polskiej Akademii Filmowej.

W świecie muzyki również mamy swojego wybitnego przedstawiciela o imieniu Krzysztof, a mianowicie Krzysztofa Pendereckiego, kompozytora, profesora Akademii Muzycznej w Krakowie, doktora honoris causa wielu uniwersytetów w Polsce i na świecie m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego, Uniwersytetu Yale. Odznaczony wieloma orderami, w tym Orderem Orła Białego.

Innymi znanymi osobami o imieniu Krzysztof są detektyw Rutkowski, prezenter telewizyjny, Krzysztof Ibisz, aktor Krzysztof Tyniec czy wielokrotny reprezentant polski w piłce siatkowej Krzysztof Ignaczak.

Znane osoby o imieniu Krzysztof na świecie

Za granicą również nie brakuje znanych osobistości o imieniu Krzysztof. Christoph Waltz zdobył prawdziwą międzynarodową sławę rolą pułkownika Hansa Landa w Bękartach wojny Quentina Tarantino, później występując w roli dr Kinga Schultza w Django, tego samego reżysera. Zagrał także czarny charakter w filmie o przygodach Jamesa Bonda – Spectre.

Znany amerykański aktor Christoph Walken nie zrobił oszalamiającej kariery, ale zagrał w wielu solidnych filmach takich jak Złap mnie, jeśli potrafisz, Pulp Fiction czy Człowiek w ogniu. Jest aktorem charakterystycznym, któremu najczęściej przypada odtwarzanie ról głównych antagonistów.

Jeszcze innym znanym aktorem jest nieżyjący już anglik Christopher Lee, znany z ról Sarumana z Władcy Pierścieni i Hobbita czy hrabii Dooku z Gwiezdnych Wojen. Zagrał także kardynała Wyszyńskiego w filmie o Janie Pawle II.

Jednym z najbardziej znanych Krzysztofów jest Krzysztof Kolumb – urodzony we Włoszech żeglarz, który pływał pod hiszpańską flagą. Uznaje się go za odkrywcę Ameryki, który korzystając z wiedzy o kulistości Ziemii, starał się dopłynąć do Indii alternatywną trasą.

Z imiennika

Cechy osobowościowe i charakter

Krzysztof to człowiek serdeczny i życzliwy, ale ze względu na swój impulsywny charakter, zdarza mu się zbyt często i zbyt łatwo wybuchać. Krzysztof na wakacje chętnie jeździ w nieodwiedzone dotąd miejsca, jest typem odkrywcy, lubi nowe doznania. Jest człowiekiem niespotykanie pragmatycznym, który nie trzyma się kurczowo swego zdania, lecz decyzję podejmuje na podstawie zgromadzonych informacji i udzielonych przez bliskich rad.

Miłość

W kwestiach miłosnych Krzysztof lubi dawać drugiej połówce poczucie bezpieczeństwa. Krzysztof jest stały w uczuciach, bywa czasami zbyt stanowczy i zazdrosny. Lubi okazać swoją męskość twardo stawiajac na swoim wobec partnerki. Krzysztofowie są drobymi mężami i ojcami, są opiekuńczy i odpowiedzialni.

Praca

W życiu zawodowym, odwrotnie niż w życiu prywatnym, Krzysztof nie lubi rzucać się na głęboką wodę. Woli stabilizację i bezpieczeństwo, niechętnie zmienia pracę. Ceni sobie poczucie stałego zatrudnienia, aby móc otoczyć rodzinę parasolem ochronnym.