Poniżej wpisz imię (np. "piotra", "weroniki") dla którego daty imienin chcesz wyszukać.

Imieniny Joanny

Imieniny Joanny wypadają w następujące dni:

31 Styczeń,

3 Luty,

4 Luty,

1 Marzec,

28 Marzec,

12 Maj,

24 Maj,

30 Maj,

23 Lipiec,

17 Sierpień,

21 Sierpień,

24 Sierpień,

4 Listopad,

12 Grudzień.

Choć imię to bardzo ma bardzo podobne brzmienie i zapis co imię Anna, w istocie jego pochodzenie jest zupełnie inne. Jest to bowiem żeński odpowiednik biblijnego imienia Jan, które oznacza z hebrajskiego "Jahwe jest łaskawy". W Polsce imię to obecne jest od XIII wieku, natomiast dokładnie w takim zapisie pojawia się w dokumentach po raz pierwszy w roku 1399.

Zdrobnienia i obce formy

Najpopularniejsze zdrobnienia tego imienia w języku polskim, to Asia, Joasia oraz Aśka. Imię to znane jest praktycznie w całym świecie chrześcijańskim, ale niezbyt popularne. Warto tutaj wymienić takie formy, jak: włoskie imię Giovanna lub Gianna, angielskie Jane oraz rumuńskie Ioana.

Demografia

W Polsce imię Joanna jest wciąż bardzo popularne. Zgodnie z danymi aktualnymi na styczeń 2017r. zajęło 14 miejsce wśród imion żenskich za sprawą nieco ponad 408 tys. pań, które są posiadaczkami tego imienia.

W roku 1991 imię Joanna zostało nadane 9525 dziewczynkom. Liczba ta stanowi 1,73% wszystkich dzieci, które przyszły na świat w 1991 roku, a było ich 547 719.

W roku 2000 przybyło nam 2438 Joann, a w tym samym roku, wszystkich dzieci w Polsce przyszło na świat 378 348. Oznacza to, że 0,64% wszystkich dzieci nadano na imię Joanna.

W roku 2016 rodzice ochrzcili imieniem Joanna 1113 nowonarodzonych dzieci, co względem wszystkich 382 257 dzieci daje rezultat na poziomie 0,29%.

Można zatem zauważyć, że popularność imienia Joanna spada systematycznie nie tylko jeśli chodzi o wartość bezwzględną, ale także w odniesieniu do wartości będącej stosunkiem nadań imion do ogólnej liczby narodzonych dzieci w danym roku kalendarzowym. Nie można jednoznacznie wskazać czy spadek powszechności imienia jest wadą czy zaletą, ponieważ zależy to od podejścia rodziców. Znane są historie imion, które już w XVII wieku były uważane za staromodne, by kilkaset lat później powrócić do łask i być jednymi z najbardziej popularnych.

Postacie historyczne

Wśród kobiet znanych z historii świata warto wyróżnić między innymi takie postacie, jak: królowe Joanna I oraz II z Nawarry, królowe Neapolu Joannę I i II Andegaweńską, a także królową Kastylii i Aragonii Joannę Szaloną. Wśród świętych Kościoła można wymienić: Joannę d’Arc, Joannę od Krzyża, Joannę de Chantal, Joannę de Valois oraz Giannę Beretta Molla. Kalendarz wspomina również wiele błogosławionych kobiet imieniem Joanna, na przykład Joannę z Tuluzy.

Joanna d’Arc

Postać Joanny d’Arc, zwanej Dziewicą Orleańską, jest powszechnie znana. Jest to francuska bohaterka narodowa oraz święta Kościoła katolickiego. Żyła w XV wieku. Twierdziła, że otrzymała widzenie od Boga, polecającego jej wyzwolenie ojczyzny. Miała aktywny udział w tym procesie, zakończonym ostatecznie sukcesem Francuzów.

Współcześnie znane Joanny

Dziś imię Joanna wciąż ma bardzo dużą popularność. Znane są na przykład: aktorka Joanna Brodzik, pisarka Joanna Chmielewska, posłanka Joanna Mucha, angielska pisarka Joanne K. Rowling, polityk Joanna Senyszyn oraz aktorka Joanna Wizmur.

Z imiennika

Liczbą Joanny jest 2, znakiem zodiaku Skorpion, a ciałem niebieskim ziemski księżyc. Numerologia przypisuje liczby nieparzyste mężczyznom, natomiast liczby parzyste kobietom, zatem Joanna jest właścicielką pierwszej kobiecej liczby.

Najczęściej Joanny twardo stąpają po ziemi, potrafią cieszyć się chwilą obecną i zdają sobie sprawę, że życie jest jakie jest i nigdy nie będzie idealnie. Mówi się, że imie to chroni przed pesymizmem, a nawet depresją. Joanny często są duszą towarzystwe z mnóstwem znajomych, co może wynikać z ich pogodnego podejścia do życia. Joanny bardzo często czują związek z innymi kobietami w swojej rodzinie, szczególnie z matką i babcią, a także pozytywnie oddziaływują na córki i wnuczki.