Poniżej wpisz imię (np. "piotra", "weroniki") dla którego daty imienin chcesz wyszukać.

Imieniny Elżbiety

Imieniny Elżbiety wypadają w następujące dni:

4 Styczeń,

19 Luty,

14 Czerwiec,

18 Czerwiec,

4 Lipiec,

8 Lipiec,

21 Październik,

5 Listopad,

14 Listopad,

17 Listopad,

25 Listopad.

Wśród imion pochodzenia biblijnego Elżbieta jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych. Pochodzi ono z języka hebrajskiego i oznacza mniej-więcej tyle, co "Bóg mą przysięgą". W Polsce to imię znane jest praktycznie od początków chrześcijaństwa i wciąż utrzymuje się w czołówce pod względem popularności.

Inne formy

W Polsce znane są przede wszystkim liczne zdrobnienia tego imienia, takie jak: Ela, Elka oraz Elżunia. Warto tutaj zaznaczyć, że z imienia tego wywodzą się między innymi takie imiona, jak Izabela oraz Eliza.

Za granicą imię to również jest bardzo popularne, jednak w wielu krajach występuje w innych formach. W języku angielskim znane są takie imiona i zdrobnienia, jak Elisabeth, Lisbeth oraz Betsy, po czesku imię to zapisywane jest jako Alžbeta, natomiast w języku niemieckim najpopularniejszą formą jest Elisabet.

Patronki

Wśród kobiet imieniem Elżbieta, które wymieniane są przez Kościół katolicki, warto wymienić: wspomnianą już tutaj św. Elżbietę matkę Jana Chrzciciela, niemiecką benedyktynkę św. Elżbietę z Hesji, św. Elżbietę z Turyngii, św. Elżbietę Portugalską, św. Elżbietę Qin Bian, św. Elżbietę Seton, a także bł. Elżbietę Catez z Avor.

Znane osoby imieniem Elżbieta

Elżbieta I Wielka królowa Anglii, królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II, cesarzowa Austrii Elżbieta Bawarska oraz królowa Węgier i Polski Elżbieta Bośniaczka to tylko przykłady znanych z historii władczyń o tym imieniu. Współcześnie popularne postacie to na przykład: klawesynistka Elżbieta Chojnacka, aktorka Elżbieta Jarosik, posłanka Elżbieta Kruk, piosenkarka Lana Del Rey (Elizabeth Grant), a także aktorka Elżbieta Zającówna. Co ciekawe, imieniem tym nazwano 12 miejscowości w Polsce – Elżbiecin.