Poniżej wpisz imię (np. "piotra", "weroniki") dla którego daty imienin chcesz wyszukać.

Imieniny Anny

Imieniny Anny wypadają w następujące dni:

26 Lipiec.

Imię Anna jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych w naszym kraju imion żeńskich. Pochodzi ono z języka hebrajskiego, a jego pierwotne znaczenie brzmi "łaska", co tłumaczy się, jako "pełna łaski lub wdzięku". Za sprawą wiary chrześcijańskiej imię to przeniknęło do języka greckiego, a następnie do łaciny, skąd upowszechniło się w całej Europie. W Polsce pierwszy raz odnotowane zostało już w roku 1229, natomiast w formie bliższej oryginałowi Hanna w roku 1311. Z imieniem Anna nieodłącznie związana jest św. Anna, której kult jest szczególnie popularny na Śląsku. Pod Opolem znajduje się Góra Świętej Anny wraz z sanktuarium, do którego organizowane są pielgrzymki.

Zdrobnienia i języki obce

Ogromna popularność imienia Anna doprowadziła rzecz jasna do powstania mnóstwa różnego rodzaju zdrobnień, do których należy zaliczyć między innymi: Anka, Ania, Hania, Hanka oraz Janka. Forma Hanka z czasem zaczęła być traktowana jako osobne imię, ale lokalnie również występuje jako zdrobnienie. Inne pochodne imiona, to na przykład Anita oraz Aneta.

Warto zauważyć, że praktycznie w każdym języku obcym imię to ma niemal identyczne brzmienie i zapis, więc można je traktować jako imię międzynarodowe, świetne na przykład dla dzieci wychowywanych dwujęzycznie. W Czechach, na Białorusi, w Niemczech, we Włoszech i w Rosji imię brzmi to tak samo jak u nas. W języku angielskim Anna to Ann, Anne, Anna lub Nancy. We Francji imię to funkcjonuje jako Anne, a w Hiszpanii jako Ana.

Jak inaczej mówimy na Annę?

Formy pochodne to: Ania, Anka, Anula, Anulka, Anusia.

Popularność

Anna jest najpopularniejszym imieniem w naszym kraju. Nosi je ponad milion kobiet w Polsce, co stanowi ponad 5% całej żeńskiej populacji kraju, będąc jednocześnie daleko do przodu przed kolejnym imieniem – Maria. W dawniejszych czasach imię to również było niezwykle powszechne, przez co w kalendarzu świętych znajdziemy bardzo wiele postaci historycznych o tym imieniu – to z kolei wpływa na ilość imienin w ciągu roku. Anna i Hanna obchodzą imieniny 8 razy do roku: 10 stycznia, 27 lutego, 7, 9 i 23 czerwca, 15 i 26 lipca oraz 1 września. Imię to było powszechne już w czasach średniowiecza, nazywano tak dzieci książęce i królewskie. Królowie, którzy ochrzcili swoje córki Anną to: Kazimierz Wielki, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt I Stary, Zygmunt III Waza, Stanisław Leszczyński. Również królowe nosiły tę imię, a należały od nich druga żona Władysława Jagiełły Anna Cylejska, Anna Jagiellonka czy Anna Habsburżanka, znana także jako Anna Austriaczka.

Święte i błogosławione

Imieniny Anny obchodzone są w celu wspomnienia następujących osób: bł. Anny od Aniołów Monteagudo, Anny Line, Anny od św. Bartłomieja, bł. Anny Marii Taigi, Anny, księżnej śląskiej, bł. Anny Marii Javouhey, św. Anny, matki Maryi św. Anny, zwaną prorokinią.

Św. Anna

Święta Anna nie jest wymieniona w żadnej z Ewangelii, nasza wiedza na jej temat wywodzi się z chrześcijańskich tradycji, z przekazu ustnego. Według niego, św. Anna jest babcią Jezusa i matką Maryi. Była żoną Joachima, podobnie jak Jezus, urodziła się w Betlejem. Mimo, iż w Biblii nie ma żadnych wspominek na temat św. Anny i Joachima, są uznanymi świętymi, a ich kult związany jest z wierzeniami wczesnych chrześcijan. Małzeństwo przez wiele lat bezskutecznie starało się o dziecko, aż w końcu po 40 dniach modlitw i postu Joachima w intencji narodzin dziecka, objawił mu się anioł i ogłosił, że jego prośby zostaną spełnione. Córce nadali na imię Maria, a gdy miała 3 lata, oddali na wychowanie do świątyni. Nim osiągnęła pełnoletniość, Anna i Joachim umarli pozostawiając ją na świecie samą. Kult św. Anny stał się szczególnie intenstywny w VI wieku n.e. kiedy to za panowania cesarza Justyniana Wielkiego wzniesiono kościół pod wezwaniem św. Anny w Konstantynopolu. Pierwszy kościół pod wezwaniem św. Anny w Europie zachodniej powstał we Francji w 701r. W sztuce często przedstawiana jest jako św. Anna Samotrzeć, trzymająca na jednej dłoni Jezusa, a na drugiej Maryję. Jej wizerunek często spotykany jest na obrazach, ale też w postaci figurek, czasami prymitywnych, wykonywanych przez prostych ludzi, a często także i przez artystów. W Polsce w XVI wieku powstało bractwo pod wezwaniem św. Anny, a było to za panowania Stefana Batorego i Anny Jagiellonki. Działalność bractwa obejmowała zwalczanie patologii społecznych takich jak alkoholizm. Każdy zrzeszony w bractwie musial odznaczać się wykształceniem i nienaganną opinią.

Również i wśród świeckich na kartach historii zapisało się mnóstwo kobiet o tym imieniu. Warto tutaj wymienić chociażby księżniczki: Annę Czerską, Annę Raciborską i Annę Świdnicką, a także królewnę Annę Jagiellonkę oraz królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Annę Stuart.

Znane osoby o imieniu Anna w Polsce

Anna Mostowska

Pochodziła z domu Radziwiłł. Zajmowała się pisaniem powieści. Różne encyklopedie sugerują datę jej narodzin na rok 1762, a śmierci na ok. 1833, choć nie są to informacje potwierdzone, a najnowsze badania mówią nawet o śmierci w roku 1811. Niewiele wiadomo o jej życiu prywatnym. Wiele lat mieszkała we Francji gdzie zetknęła się z powieścią gotycką, która była w tym czasie popularna w zachodniej Europie. Po powrocie na Litwę podjęła współpracę z wydawnictwem Józefa Zawadzkiego, gdzie w 1806r. wydała serię Moje rozrywki, a rok później Astoldę. W 1809 wydała serię powieści Zabawki w spoczynku po trudach. Mostowska była istotną postacią dla życia kulturalnego, dlatego związane są z nią liczne anegdoty. Jedna z nich mówi, że zabiegała o utworzenie własnej katedry na Uniwersytecie Wileńskim, w odpowiedzi na co Jan Śniadecki podczas posiedzenia senatu miał powiedzieć, że zgodzi się na objęcie katedry przez kobietę na uniwersytecie tylko pod warunkiem, że będzie ładna. Uroda Mostowskiej według licznych źródeł była raczej... dyskretna.

Anna Bilińska-Bohdanowicz (malarka)

Urodziła się w 1857r. w Złotopolu, zmarła W 1893 r. w Warszawie. Była przedwojenną polską malarką. Tworzyła realistyczne porterty, choć zbliżała się do impresjonizmu. Portrety Murzynka oraz Włoszka zaginęły podczas II wojny światowej. Pierwszy z nich udało się odzyskać w 2012 roku i znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Drugi wciąż zostaje zaginiony. Jeden z obrazów Bilińskiej, przedstawiający amerykańskiego rzeźbiarza George’a Grey’a Barnard’a znajduje się w Departamencie Stanu w Waszyngtonie. Studiowała w Paryżu i właśnie z tym miastem była najbardziej związana. Od roku 1886 do 1892 pracowała w Academie Julian. Jej Autoporter przyniósł Annie Srebrny Medal na Wystawie Światowej w Paryżu w 1889 roku. Jej dzieła podziwiać można było m.in. w Royal Academy of Art w Londynie i podczas dorocznej wystawy sztuki w Berlinie, która była w owym czasie istotna. Podczas berlińskiej wystawy, prace Bilińskiej zdobyly mały złoty medal.

Anna Świrszczyńska (poetka)

Urodziła się w 1909r. w Warszawie, zmarła w 1984r. w Krakowie. Była poetką, twórcą wielu utworów dla młodzieży, autorką słuchowisk radiowych i telewizjnych. Była uczestniczką powstania warszawskiego podczas którego pełniła rolę sanitariuszki. Świrszczyńska mimo iż ma na swoim koncie różnego rodzaju twórczość, kojarzona jest z autorką dla dzieci i młodzieży, ponieważ przez wiele lat pracowała w ZNP jako redaktorka pisma dla dzieci Mały Płomyczek na łamach którego opublikowała wiele bajek i opowieści.

Anna Kamieńska

Urodzona w 1920r. w Krasnymstawie, zmarła w 1986r. w Warszawie. Pisarka, autorka ponad 100 książek. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. U kresu życia Kamieńskiej, ks. Jan Twardowski zadedykował jej słynny wiersz pt. "Śpieszmy się" na który pisarka zdążyła jeszcze zareagować wierszem "Puste miejsca".

Anna German

Urodzona w 1936r. w Urgenczu, zmarła w 1982r. w Warszawie. Była piosenkarką, śpiewającą w kilku językach, przede wszystkim po polsku i po rosyjsku. Koncertowała na całym świecie m.in. w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Włochy, ZSRR czy Kanada. Debiutowała w 1960r., a już cztery lata później zajęła drugie miejsce podczas Festiwalu Piosenki w Opolu. Rok później, na tym samym festiwalu, sięgnęła po pierwsze miejsce z piosenką Zakwitnę różą. Jej kariera nabrała tempa, podpisała kontrakt z firmą fonograficzną i odnosiła sukcesy na wielu festiwalach w Polsce i na świecie.

Anna Jantar

Anna Jantar urodziła się w 1950r. w Poznaniu, a zmarła w 1980r. w tragicznym wypadku lotniczym na warszawskim Okęciu. Była znaną polską piosenkarką, od 1969r. wokalistką zespołu Waganci, w którym poznała swojego przyszłego męża. Od 1972r. rozpoczęła karierę solową. Współpracowała z wieloma wybitnymi polskimi muzykami, a jej kariera obfitowała w nagrody i wyróżnienia. Jej znane piosenki to między innymi Nic nie może wiecznie trwać, Tyle słońca w całym mieście czy Za każdy uśmiech twój. Prywatnie była mamą znanej piosenkarki Natalii Kukulskiej.

Anna Dymna

Anna Dymna urodziła się w 1951r. w Legnicy. Jest aktorką, w 1973r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, w której od 1990r. pracuje także jako wykładowca. Występowała nie tylko na deskach teatrów ale także w filmach takich jak Nie ma mocnych, Znachor, Kochaj albo rzuć, Skazany na bluesa. Grała także rolę hrabianki Klarysy Horvath w kultowym serialu Janosik. Obecnie kojarzona głównie z działalnością charytatywną w ramach fundacji "Mimo wszystko", której jest założycielką i prezesem.

Znane osoby o imieniu Anna na świecie

Anna Boleyn

Pierwsza w historii Anglii królowa , która została skazana na śmierć. Pośrednio za jej sprawą dokonałą się angielska rewolucja religijna. Prowadziła bujne życie, dlatego w ostatnich latach ukazało się wiele publikacji na jej temat. Nie dała syna swojemu mężowi Henrykowi VIII Tudorowi, dlatego miała zostać wrobiona przez Cromwella w cudzołóstwo i spiskowanie przeciwko życiu męża, za co została pozbawiona życia.

Anna Stuart

Po śmierci Wilhelma III, która nastąpila 8.03.1702r., Anna została królową Anglii i Szkocji. Pełniła te funkcję do 1707r., kiedy to została królową Wiekiej Brytanii. Była pierwszą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii, pełniła funkcję królowej do 1714r., kiedy to zmarła z powodu chorób zakaźnych.

Anna w literaturze

Anna Karenina

Bohaterka powieści Lwa Tołstoja o tym samym tytule, poruszająca temat zakazanej miłości. Na jej bazie powstały produkcje filmowe w 1997r. i 2012r.

Anna Shirley

Anna Shirley, znana szerszej publiczności jako Ania z Zielonego Wzgórza, serii wydawniczej i powieści Lucy Maud Montgomery. Na jej podstawie powstało również kilka filmów m.in. w reżyserii Kevina Sullivana z 1985r., Stefana Scainiego z 2000r. czy Johna Kenta Harrisona z 2016r.

Przysłowia

W języku polskim funkcjonuje kilka przysłów z imienien Anna, co świadczy o zakorzenieniu tegoż imienia w naszej kulturze. Poniżej znajdziesz kilka z nich:

  • Od świętej Anki zimne poranki.
  • Niejedna panna ma na imię Anna.
  • Jak w świętą Annę deszcz pada, to robak orzechy zjada.
  • Na świętą Annę mrowiska, szukaj w zimie ogniska.
  • Od świętej Anny nie doczeka południa deszcz poranny.
  • Szczęśliwy, kto na świętą Annę upatrzy sobie pannę.

Ciekawostki

Imię Anna jest palindromem – brzmi tak samo czytane zarówno od przodu jak i od tyłu.

Na Wyżynie Śląskiej znajduje się Góra św. Anny, a na jej szczycie Sanktuarium świętej Anny Samotrzeciej, do którego co roku pielgrzymują tysiące wiernych. W 2004 roku miejsce to rozporządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zostało uznane za "Pomnik historii".

Sanktuarium św. Anny
autor: www.lesnica.pl

Sanktuarium św. Anny

Z imiennika

Anny są opanowane i spokojne, patrzą na świat z optymizmem. Są istotami wrażliwymi, co jest szczególnie dotkliwe, ponieważ mają dobre rozeznanie w realiach dzisiejszego świata. Sprawami najważniejszymi dla Anny są sprawy jej rodziny. Liczba Anny to 3, a to oznacza, że bez przeszkód może realizować się zawodowo, zdobywać sławę i pieniądze. Imię szczególnie polecane dla Raka, Byka, Kosiorożca, Ryby, Wagi i Strzelca.