Imieniny Andrzeja

Imieniny Andrzeja wypadają w następujące dni:

6 Styczeń, 19 Styczeń, 4 Luty, 27 Kwiecień, 13 Maj, 16 Maj, 21 Lipiec, 17 Październik, 30 Październik, 1 Listopad, 10 Listopad, 30 Listopad, 10 Grudzień.

Imię Andrzej znajduje się na trzecim miejscu pod względem popularności wśród imion męskich w Polsce. Pochodzi z języka greckiego od określenia człowieka mężnego, odważnego. Jak każde imię łacińskie, bardzo szybko rozprzestrzeniło się po Europie. Do Polski przywędrowało prawdopodobnie z Czech.

Kilka słów o imieninach

Imię to występuje w Biblii. Noszone było przez jednego z apostołów, więc znane jest nam od bardzo dawna. Nic więc dziwnego, że przez ten czas żyło na świecie bardzo wielu świętych Kościoła Katolickiego i Prawosławnego, którzy zasłużyli na upamiętnienie w kalendarzu. 16 maja wspominamy dzień w którym odszedł św. Andrzeja Bobola. 30 listopada wspominamy św. Andrzeja Apostoła.

Święty Andrzej był pierwszym, który podążył za Jezusem – pierwszym apostołem. Zginął śmiercią męczęńską, został ukryżowany na krzyżu w kształcie litery X.

Popularność imienia w ujęciu demograficznym

Zgodnie z danymi aktualnymi na dzień 17 stycznia 201 7r. imię Andrzej nosiło prawie 600 tys. panów, co plasuje to imię na trzecim miejscu wśród imion męskich (za Piotrem i Krzysztofem) oraz na szóstym miejscu wśród wszystkich imion w Polsce.

Popularność imienia Andrzej wsród młodszych pokoleń wyraźnie spadła, zatem oczywistym wnioskiem jest, że imię występuje najczęściej w grupie wiekowej powyżej 30 lat.

Znani Andrzeje

Andre Agassi – tenisista

Andrea Pirlo – włoski piłkarz

Andrzej Buncol – polski piłkarz

Andrzej Lepper – polityk

Andrzeja Dudę – prezydent Polski

Andrzeja Piasecznego – piosenkarz

Andrzeja Pilipiuka – popularnego pisarza fantasy.

Andrzej w literaturze

Andrzej Kmicic z Potopu

Bohater słynnej powieści Henryka Sienkiewicza z 1886 roku.

Andrzej Radek

Znany z Syzyfowych prac (1897) Stefana Żeromskiego.

starosta Andrzej Tęczyński

Postać autentyczna, znany z Pieśni o zabiciu Andrzeja Tęczyńskiego (1462).