Poniżej wpisz imię (np. "piotra", "weroniki") dla którego daty imienin chcesz wyszukać.

Imieniny Andrzeja

Imieniny Andrzeja wypadają w następujące dni:

6 Styczeń,

19 Styczeń,

4 Luty,

27 Kwiecień,

13 Maj,

16 Maj,

21 Lipiec,

17 Październik,

30 Październik,

1 Listopad,

10 Listopad,

30 Listopad,

10 Grudzień.

Znajduje się na trzecim miejscu pod względem popularności wśród imion męskich w Polsce. Pochodzi z języka greckiego od określenia człowieka mężnego, odważnego. Pierwotnie brzmiało ono w języku greckim Andréas, po czym w łacinie przyjęło formę Andreas, z kolei w języku Polskim brzmi po prosu Andrzej. Jak każde imię łacińskie, bardzo szybko rozprzestrzeniło się po Europie. Do Polski przywędrowało prawdopodobnie z Czech.

Kilka słów o imieninach

Imię to występuje w Biblii. Noszone było przez jednego z apostołów, więc znane jest nam od bardzo dawna. Nic więc dziwnego, że przez ten czas żyło na świecie bardzo wielu świętych Kościoła Katolickiego i Prawosławnego, którzy zasłużyli na upamiętnienie w kalendarzu. 16 maja wspominamy dzień w którym odszedł św. Andrzeja Bobolia. 30 listopada wspominamy św. Andrzeja Apostoła.

Inne formy i zdrobnienia

Imię Andrzej jest nie tylko bardzo stare, ale również niezwykle popularne, także w innych odmianach. W dawnych czasach stosowana była często forma Jędrzej, którą dziś kojarzymy przede wszystkim ze zdrobnień: "Jędruś" oraz "Jędrek". Mały Andrzej, bywa także nazywany Andrzejkiem.

W polskim języku niezbyt popularne są formy żeńskie, jednakże w krajach, takich jak Hiszpania i Australia, jest dość popularne w formie Andrea. Warto dodać, że niepoprawnym jest stwierdzenie, że imiona Angelina, Angelika i Angela wywodzą się od imienia Andrzej.

Ewolucja imienia

Pierwsze wzmianki o Andrzeju w Polsce pojawiają się od XI wieku, początkowo w formie łacińskiej. Forma Andrzej była używana już w 1203r. W dokumentach z 1377r. znajdziemy wzmiankę o Andrzejaszu, w 1388r. natkniemy się na Jędrzycha, a w 1390r. na Jędrzeja i Ondrzeja. W średniowieczu powodzeniem cieszyły się imiona żeńskie Ondrzeja i Andrzeja. Pierwsze z nich w ogóle nie jest w użyciu, natomiast drugie do niedawna nosiło kilkadziesiąt pań w naszym kraju (według materiałów PAN z 1998r. imię Andrzeja nosiło dokładnie 78 kobiet w naszym kraju). Imię to nie jest popularne wśród młodych małżeństw, dlatego spodziewamy się jego stopniowego zaniku.

Ciekawostką jet, że imiona Andrzej i Jędrzej do XIX wieku funkcjonowały jako różne formy tego samego imienia. Obecnie są to dwa odrębne imiona, z których zdecydowanie większą popularnością cieszy się Andrzej.

Andrzejki

Niezwykle popularne w naszym kraju święto, obchodzone w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja, jest najlepszą okazją do organizowania ostatnich hucznych zabaw przed adwentem. W Szkocji jest to święto narodowe, natomiast w Polsce kojarzy się przede wszystkim z wróżbami, grami towarzyskimi i dobrą zabawą.

Popularność imienia w ujęciu demograficznym

Zgodnie z danymi aktualnymi na dzień 17 stycznia 2017r. imię Andrzej nosiło 598 507 panów, co plasuje ich imię na trzecim miejscu wśród imion męskich (za Piotrem i Krzysztofem) oraz na szóstym miejscu wśród wszystkich imion w Polsce. Bardziej popularnymi imionami poza przytoczonymi wyżej Piotrem i Krzysztofem są już tylko Anna, Maria i Katarzyna.

W 1991 imię Andrzej zostało nadane 2978 chłopcom. Tego roku na świat przyszło 547 719 dzieci. W 2000 roku na świat przyszło mniej niż 1000 Andrzejów i z tego powodu nie udało nam się dotrzeć do statystyk mówiących o dokładnej liczbie nadań tego imienia. Podobnie sytuacja wygląda w 2017r., gdzie imię Andrzej znalazło się poza pierwszą setką i nie widnieje w statystykach udostępnionych przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Popularność imienia Andrzej wsród młodszych pokoleń wyraźnie spadła, zatem oczywistym wnioskiem jest, że imię występuje najczęściej w grupie wiekowej powyżej 30 lat.

Inspiracja wielu nazwisk

Od imienia Andrzej wywodzi się kilka popularnych polskich nazwisk takich jak Andrzejczak, Andrzejewski, Andryszak lub Andrzejewicz. Znanych jest również wiele zagranicznych nazwisk, których etymologia związana jest z zagranicznymi odpowiednikami polskiego Andrzeja. Zaliczyć do nich możemy:

  • Anders - noszone między innymi przez gen. Władysława Andersa, zasłużonego polskiego żołnierza, jednego z dowódców polskiej armii podczas bitwy o Monte Casino.
  • Andersen - nazwisko to nosił Hans Christian Andersen, duński pisarz, autor m.in. "Dziewczynki z zapałkami", "Calineczki" i "Brzydkiego kaczątka".
  • Andersson
  • Andersz - tak nazywał się Tadeusz Andersz, zasłużony polski dowódca wojskowy
  • Andrae
  • Andrić
  • Andrejew
  • oraz kilkanaście innych, których nie ma potrzeby tutaj wymieniać

Krzyż św. Andrzeja

Święty Andrzej był pierwszym, który podążył za Jezusem - pierwszym apostołem. Zginął śmiercią męczęńską, został ukryżowany na krzyżu w kształcie litery X. Po dzień dzisiejszy znak drogowy ostrzegający przed przejazdem kolejowym nazywamy krzyżem św. Andrzeja. Trudno jednoznacznie stwierdzić dlaczego akurat takim symbolem zdecydowano oznaczać się przejazdy kolejowe. Być może ma to związek z faktem, iż św. Andrzej jest patronem podróżujących. Klasyczny krzyż św. Andrzeja jest wykorzystany na znaku G3 - informuje o jednym torze znajdującym się na przejeździe kolejowym. Znak G4 posiada dodatkowe ramię i oznacza, że na przejeździe występuje więcej niż jeden tor.

Bardziej i mniej znani Andrzeje

Imię Andrzej noszone było i jest przez bardzo wiele powszechnie kojarzonych postaci. Warto tutaj wymienić chociażby amerykańskiego tenisistę Andre Agassi, włoskiego piłkarza Andreę Pirlo, polskiego piłkarza Andrzeja Buncola, polityka Andrzeja Leppera oraz prezydenta Andrzeja Dudę. Jeśli chodzi o kulturę, większość na pewno doskonale zna Andrzeja Piasecznego oraz Andrzeja Pilipiuka – popularnego pisarza fantasy.

Andrzej w literaturze

Andrzej Kmicic z Potopu

Bohater słynnej powieści Henryka Sienkiewicza z 1886 roku. Postać znana również z kinematografii za sprawą ekranizacji w/w powieści. Reżyserem filmowej wersji Potopu jest Jerzy Hoffman, a w rolę Kmicica wcielił się Daniel Olbrychski. Potop od wielu lat jest obecny w kanonie lektur szkolnych, a postać Kmicica omawiana jest jako przykład człowieka, który przemienił się z krewkiego rębajły w męża stanu, gotowego przedłożyć dobro ojczyzny nad partykularny interes.

Andrzej Radek

Znany z Syzyfowych prac (1897) Stefana Żeromskiego. Opowiada o losach chłopca z rodziny chłopskiej, który przejawia talent do nauki. Mimo przeciwności losu stawia na edukację, która odmienia jego życie. Życie Andrzeja jest pretekstem do przedstawienia zagadnień rysyfikacji, religii i dążeń narodowowyzwoleńczych.

starosta Andrzej Tęczyński

Postać autentyczna, znany z Pieśni o zabiciu Andrzeja Tęczyńskiego (1462).

Z imiennika

Liczbą Andrzeja jest 7, a znakiem zodiaku Koziorożec. Choć pierwowzór imienia, słowo "andreios" jednoznacznie wskazuje na greckie pochodzenie tego imienia, pierwszym człowiekiem, który zdobył sławę był nie grek, lecz izraelita - rybak Andrzej z Galilei, pierwszy apostoł.

Imię Andrzej oznacza człowieka, który wie czego szuka i potrafi błyskawicznie podejmować decyzje. Andrzeje nie mają wątpliwości odnośnie swoich wyborów i nie trwonią energii na rozterki, które innych ludzi z łatwością by podłamały i odjęły chęć do działania. Andrzej zaraża pozytywną energią, jest pewny siebie i dodaje pewności siebie innym. Cechują go odwaga, prostolinijność i prawdomówność.

Andrzej jest mężny i potrafi poświęcić się dla innych. Jest sumiennym, odpowiedzialnym i czułym ojcem - wzorem do naśladowania dla swojego potomstwa. Gwiazdą Andrzeja jest Słońce, dzięki czemu mimo bycia Koziorożcem nie jest posępny i nie podlega zwątpieniom, za to posiada charakterystyczną dla tego znaku zodiaku wytrwałość.