Poniżej wpisz imię (np. "piotra", "weroniki") dla którego daty imienin chcesz wyszukać.

Imieniny Aleksandry

Imieniny Aleksandry wypadają w następujące dni:

8 Luty,

19 Marzec,

20 Marzec,

3 Maj,

18 Maj.

Imię to jest ostatnimi czasy niezwykle popularne i chętnie nadawane dziewczynkom w całej Polsce. Jest to żeńska odmiana równie popularnego imienia Aleksander, wywodzącego się z języka greckiego i oznaczającego w wolnym tłumaczeniu "obrońca ludzi".

W Polsce imię to weszło w użycie około XIV wieku, natomiast spopularyzowane zostało między innymi przez Henryka Sienkiewicza. Nadanie imienia Aleksandra bohaterce "Potopu" miało niewątpliwie istotny wpływ na wzrost popularności tego imienia.

Zdrobnienia i inne formy

Najpowszechniejsza odmianą imienia Aleksandra jest Ola. Warto wiedzieć, że pomimo sprzeciwu Rady Języka Polskiego co do nadawania imion w formie zdrobniałej, Ola również traktowane jest jako osobne imię i również jest całkiem popularne.

W obcych językach imię to ma bardzo podobne brzmienie. Przykładami mogą być chociażby angielskie imiona Alex oraz Sandy, a także hiszpańskie Alejandra. Ciekawostką jest, że imię to ma swój odpowiednik nawet w języku japońskim.

Imię Aleksandra w ujęciu demograficznym

Według statystyk aktualnych w styczniu 2017 roku, imię Aleksandra zajęło w naszym kraju 15 miejsce co do popularności wsród imion żeńskich.

Imię to jest popularne także wśród młodych małzeństw, które stoją przed trudną decyzją wyboru imienia dla swojej pociechy. W 2016 roku na ochrzczenie bobasa tym właśnie imieniem zdecydowało się 5428 par. Wynik ten plasuje Aleksandrę na 9 miejscu wśród imion dla dziewczynek i na 19 miejscu ogółem.

W 1991 roku imię Aleksandra nadano 8998 dzieciom, a w roku 2000, aż 10863, co stanowiło czwarty najlepszy wynik ogółem i drugi wśród imion żeńskich (bardziej popularna była tylko Natalia).

Święte i błogosławione

Wspominanymi przez Kościół osobami są: św. Aleksandra z Galicji, św. Aleksandra Cesarzowa, a także egipska pustelnica św. Aleksandra. Warto dodać, że niektórzy przypisują imieniny Aleksandry do tych samych dat, co imieniny Aleksandra.

Znane postacie

Aleksandra to bez wątpienia imię bardzo popularne nie tylko w Polsce i to od wielu setek lat. Nic więc dziwnego, że w historii pojawiło się mnóstwo kobiet wartych wspomnienia. Wśród znanych z przeszłości i popularnych obecnie postaci wymienić możemy między innymi następujące osoby: Aleksandra księżniczka Luksemburga, polska dziennikarka i polityk Aleksandra Jakubowska, arystokratka Aleksandra Potocka, Miss Polonia 1993 Aleksandra Spieczyńska, aktorka Aleksandra Woźniak oraz żona cara Mikołaja II Romanowa Aleksandra Fiodorowna.

Z imiennika

Znakiem zodiaku osób imieniem Aleksandra jest Wodnik i Koziorożec, a ich liczbą jest 9.

Są to zazwyczaj osoby z urodzenia ambitne. Z mlekiem matki wysysają chęć osiągania sukcesów, ale nie po to by zaimponować innym, ale dla własnej satysfakcji.

Aleksandry jako dorosłe kobiety chcą by ich życie było poukładane, szukają bezpiecznej przystani i stabilizacji u boku odpowiedzialnego mężczyzny. W uczuciach są stałe, a dla związku skore do wielkich poświęceń. Imię najbardziej odpowiednie jest dla dziewczynek urodzonych w zimnej porze roku.