Poniżej wpisz imię (np. "piotra", "weroniki") dla którego daty imienin chcesz wyszukać.

Imieniny Agnieszki

Imieniny Agnieszki wypadają w następujące dni:

21 Styczeń,

28 Styczeń,

2 Marzec,

6 Marzec,

20 Kwiecień,

13 Maj,

16 Listopad,

18 Listopad.

Agnieszka to polskie imię żeńskie wywodzące się od greckiego słowa agné, oznaczającego "czysty, nieskalany, dziewiczy". W dawnych polskich pismach po roku 1248 występowało jako Agnes, Angneta, Jagniesz i Agneta. Formy pochodne znane są od roku 1369: Jagnieszka, Agnieszka, Jegnieszka, Angnieszka. Jego łacińska forma to Agnes i pod tą lub zbliżoną postacią występuje w wielu krajach Europy takich jak Anglia, Francja, Niemcy, Włochy, Białoruś, Litwa czy Ukraina.

Od czasów średniowiecznych imię Agnieszka jest jednym z najpopularniejszych w Polsce. Pojawiło się w naszym kraju wraz z popularyzacją chrześcijaństwa, a pochodzi od greckiego słowa agné oznaczającego "czysta, nieskalana". W języku polskim występuje w nieco odmiennej formie niż powszechnie w Europie, gdzie znacznie częściej spotyka się bliższe łacińskiej formie, Agnes.

Kogo wspominamy?

Agnieszka Rzymianka (290/91 – 304/05) – jedna z najbardziej popularnych świętych w starożytności. Urodziła się w zamożnej szlacheckiej rodzinie w roku 290 lub 291. Złożyła śluby czystości w wieku zaledwie 10 lat, ponieważ otrzymała bardzo pobożne wychowanie. Interesowali się nią synowie ze wspaniałych szlacheckich rodów, ponieważ wyróżniała się nieprzeciętną urodą.

Jednym z adoratorów Agnieszki był Semproniusz, syn starosty. Agnieszka nie była skłonna do ślubu i wyjawiła Semproniuszowi, że jest chrześcijanką, za co w tamtym okresie groziła kara śmierci. Na karę śmierci nie można było jednak skazać dziewicy, dlatego starosta nakazał rozebrać Agnieszkę i zatargać do domu rozpusty. Opowieści głoszą, że wskutek gorliwych modlitw, ci, którzy chcieli ją skrzywdzić zostali oślepieni. Rozkazano pozbawić jej życia na stosie, jednak ogień nie wyrządził jej krzywdy. Ostatecznie straciła życie poprzez ścięcie głowy. Agnieszka jest patronką czystości, dziewic, narzeczonych i ogrodników. Przedstawiana najczęściej jako młoda dziewczyna z barankiem i łodyżką palmy.

św. Agnieszka z Pragi – Przemysław Ottokar I będący królem Czech, w 1205r. doczekał się córki, którą ochrzczono imieniem Agnieszka. O jej małżeństwie zadecydowano gdy miała zaledwie trzy lata, miała poślubić jednego z synów Henryka Brodatego. W 1216r. przyjechała do Polski , do Trzebnicy na Śląsku, gdzie przebywała na dworze pod opieką żony Henryka Brodatego św. Jadwigi, która natchnęła Agnieszkę pobożnością. Henryk Brodaty miał trzech synów. Dwóch z nich zmarło, a trzeci poślubił siostrę Agnieszki , Annę. Agnieszka powróciła do ojczyzny, jednak nie na długo, ponieważ miała zostać wydana za mąż za syna cesarza Fryderyka II. Z pewnych względów również i to małżeństwo nie doszło do skutku. W tej sytuacji Agnieszka postanowiła być wierna złożonym przez siebie ślubom czystości i poświęcić się działalności charytatywnej oraz życiu duchowemu. Ufundowała w Pradze szpital oraz klasztor klarysek. Przez całe życie pomagała bliźnim, wiodła życie pełne wyrzeczeń i miłosierne wobec bliźnich. Została kanonizowana 12 listopada 1989r. przez papieża Jana Pawła II.

Imię Agnieszka za granicą

Jak wspomniano wyżej, imię Agnieszka wywodzi się z greki oraz posiada swoją łacińską formę. Z tego względu jest popularne w wielu krajach Europy. W krajach anglosaskich oraz w Niemczech Agnieszka to Agnes, we Francji Agnès, w Hiszpanii Ines, w Rosji Agnessa, a we Włoszech Agnese.

Jak inaczej mówimy na Agnieszkę?

Aga, Agunia, Agusia, Agnisia, Agniesia, Jaga, Jagienka, Jagunia, Jagusia.

W dziejach Polski

Imię Agnieszka było nadawne już w średniowieczu, nosiły je księżniczki z rodu Piastów – córki Władysława Hermana (ur. 1090), Bolesława III Krzywoustego (ur. 1137), Henryka Brodatego (ur. ok. 1214) i Henryka Pobożnego (ur. ok. 1230). Żona Mieszka Plątonogiego miała na imię Agnieszka i tym imieniem obdarowali oni swoją drugą swoją córkę. Król Wacław II Czeski nadał swojej córce (ur. 1305) imię Agnieszka.

Agnieszka w literaturze

Agnieszka z dramatu "Złota Czaszka" autorstwa Juliusza Słowackiego.

Jagienka ze Zgorzelic z "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza.

Jagna Borynowa z powieści "Chłopi" Władysława Reymonta.

Agnieszka Niechcicówna z "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej.

Agnieszka, córka Kolumba (1954) z powieści o tym samym tytule autorstwa Wilhelma Macha.

Agnes Nitt z cyklu powieści "Świat dysku" autorstwa Terry’ego Pratchetta.

Znane osoby o imieniu Agnieszka w Polsce

Poza osobami związanymi z wiarą chrześcijańską, historia pamięta również mnóstwo kobiet imieniem Agnieszka, które zasłużyły się w pewien sposób ludzkości. Warto wymienić chociażby księżną Szwabii Agnieszkę von Waiblingen oraz polską księżną raciborską Agnieszkę, a także córkę Henryka Pobożnego – Agnieszkę wrocławską.

Ze znanych polskich kobiet noszących to imię warto wspomnieć aktorkę Agnieszkę Mariannę Truskolaską (1755-1831) oraz pisarkę i autorkę tekstów Agnieszkę Osiecką (1936-1997).

Wśród współcześnie znanych postaci związanych z kulturą, sztuką i innymi dziedzinami życia, można wymienić na przykład takie kobiety, jak: dyrygentkę i założycielkę orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus Agnieszkę Duczmal, piosenkarkę Agnieszkę Chylińską, aktorkę Agnieszka Dygant, aktorkę Agnieszka Fitkau czy reżyserkę Agnieszkę Holland.

Ciekawostki

W Polsce istnieją dwie miejscowości o nazwie Agnieszkowo. Jedna z nich znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, zaś druga w województwie mazowieckim.

Błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty nosiła tak naprawdę imię Agnes, czyli Agnieszka, o czym wie niewiele osób.

Z imiennika

Liczbą Agnieszki jest 1. Jej znak zodiaku to Wodnik, a planetą Merkury. Imię to powiązane jest z ideą początku, rozpoczynania, podejmowanie przedsięwzięć. Liczbą Agnieszki jest 1, co oznacza, że jest ona osobą, która staje pierwsza w szeregu, przewodzi innym. Wiąże się także z wiosną, odrodzeniem przyrody.

Cechy

Agnieszkę cechuje silny charakter, zdecydowanie, niezależność. Chcą być we wszystkim pierwsze i najlepsze. Mimo zdecydowania, nie upierają się bezsensownie przy własnym zdaniu, mają otwarty umysł i potrafią wysłuchać argumentów innych ludzi. Agnieszki są bardzo często kobietami nad wyraz rozsadnymi i odpowiedzialnymi.